פסיכותרפיה הטרנס-פרסונלית מכירה בלגיטימיות של גישות טיפוליות אחרות ואינה באה במקום אלא כתוספת. היא מהווה ממד נוסף. לכן היא אקלקטית מטבעה ומוסיפה התמקדות נוספת בהרחבת היכולות האנושיות, שהגישות האחרות לא התייחסו או התעלמו מהן קודם.

דרך העבודה מסייעת למשתתפים לפתוח את ליבם לטבע הרוחני שבהם ומאפשרת לאיכויות שיש בהם לתפוס מקום ולהתבטא, כך שהמפגש עם עצמם ועם אחרים יהיה יותר אותנטי ויבוא מהמקום העמוק ביותר. הגישה מציעה הזדמנות לראות שיש משמעות ותכלית לקשיים ולקונפליקטים בהם אנו נתקלים בחיינו ובכך למצוא איזון בין ארבעת רמות התודעה.

כבני אדם בעלי תודעה עלינו לדאוג שרמות התודעה יהיו מאוחדות ומאוזנות. במידה ואחד מההיבטים של ישותנו אינו מאוזן, אף אחד מן האחרים לא יכול לתפקד במלוא הפוטנציאל. 

ארבעת רמות התודעה הן:

תודעה גופנית

ברובד הגשמי, הפיזי, יש לנו הגבלה. הגוף מתפתח, צומח ובסופו של דבר מתכלה. הגוף, משמש לנו ככלי. ברובד הגשמי חווים חסר ורצון למלא את החסר. אדם שחי בתודעת הגוף מרגיש לרוב חסר סיפוק, תחרות, קיפוח, קורבנות, שליטה, אהבה מותנית, שמחה זמנית.

תודעה רגשית

הרגש מגשר בין עולמנו הפנימי לעולמנו החיצוני (הגשמי והרוחני). רגש = גשר. במפגשים עם אחרים אדם יכול לחוש אמפטיה והזדהות, להתרגש ולהרגיש. כאשר אדם מונע על ידי רגשותיו הוא חי בעולם לא-יציב חסר יסוד או מבנה, והוא נוטה לעליות ולמורדות הרגשיים של התרחשויות היום-יום ושל הסובבים אותו. רגשות לא מאוזנים מנהלים אותנו, בעיקר רגשות כמו כעס ופחד המשתקים ומרחיקים אותנו ממהותנו.   

תודעה מנטלית

אדם החי בעיקר בעולם המנטאלי מחובר למחשבותיו וחי משם, “מפספס” את נפלאות הלב / הנשמה / הרגשות, את עוצמתם ואת הנאותיהם.  

תודעה רוחנית

לחיות בתודעה רוחנית פירושו להיות מחובר למהות. מהותנו היא אהבה ללא תנאי. למהות שלנו איכויות של שלווה, שלום, יופי, חכמה, אמון, שמחה, ענווה ועוד. אדם המנותק מהרוח חווה פעמים רבות שחייו הינם חיים ללא תקווה, ואין זה משנה מה הוא רוכש או צובר בעולם הפיזי, הוא חי קיום שאינו תומך בנשמה, חיים ללא זוהר או סיפוק נצחי.

מודעות

כדי לאזן בין ארבעת התודעות –  הפיזי, המנטאלי, הרגשי והרוחני, יש לעבוד על האיזון ביניהן ולפתח את החלק בו אנו חסרים. לשם כך עלינו לעשות עבודת מודעות. המודעות העצמית עוזרת לנו להתבונן על מעשינו, להקשיב יותר לעצמנו ולזולת ואף להוביל אותנו מהרגש למהות.

זה דורש מאתנו בחירה בשינוי, ידיעה שהשלום כבר נמצא בתוכנו (רק צריך להתכוונן אליו), הסכמה ללכת במסלול באומץ, להתנקות מדפוסים, קליפות ואמונות שכבר אינן משרתות אותנו.

הטיפול בפסיכותרפיה טרנס פרסונלית נעשה באמצעות שיחה. הדרך לריפוי ולצמיחה, חייבת לעבור דרך תוכן חיינו, הסיפורים האישיים שלנו, המהווים את גרעין המהות שלנו. חוסר האיזון גורם לכך שלא נראה את הגרעין שהוא ייעוד הנשמה שלנו דבר המביא אותנו למקומות של חוסר הבנה עם אנשים ומציאויות, למתחים, למחלות ועוד מיני כאלה שגורמים לנו לסבל.

בטיפול הטרנס פרסונלי, אנו משתמשים בשיטה להרחבת התודעה הנקראת “הילינג”. זוהי שיטת ריפוי באמצעותה אנו מכניסים אור לגוף, לנפש ולנשמה על ידי הזרמת אנרגיה באמצעות הידיים במגע, מעל הגוף, או מרחוק. אנו מרפאים את השדה האנרגטי שלנו, אשר משפיע ישירות על הגוף והנפש שלנו.

בעזרת ההילינג, בשילוב של שיטות כמו ידי אור, דמיון מודרך, עוצמת הרכות, ריברסינג ועוד, ובשילוב השיחות, שלב אחרי שלב, אנו משילים מעל עצמנו אמונות, מעצורים פנימיים, פחדים, דפוסי התנהגות, טראומות, אשר יוצרים מעין אנרגיה כלואה שלא מאפשרת איזון בגוף ובנפש, ומצמצמת את האפשרות להבחין באופציות נוספות. בטיפול מבססים עוגנים, וממפתחים ערוץ חדש להקשבה לרצונות ולצרכים העמוקים המביאים לשלום פנימי ותחושת שלמות.